Who's Who

Our Staff

Peter Hawksworth

Headteacher
Overall responsibility for all aspects of the running of the school

Suzanne Lloyd

Deputy Headteacher
Behaviour and Safety; SENCO; Admissions; Line Management of KS3 and Complex Needs

Liaquat Zaman

Assistant Headteacher
Outcomes for Students; Examinations; Performance Management; Designated Safeguarding Lead; Line Management of KS5. Maths Lead

Julia Lloyd-Jones

Assistant Headteacher
Teaching, Learning and Assessment; Cover; Line Management of KS4

Jackie Hesslegrave

Business and Facilities Manager
Finance; Buildings; Non-curriculum operational lead; HR; Administration; Health and Safety

Jane Knight

Head of Key Stage 3
7G

Martin Capewell

Head of Key Stage 4
Head of PE; 10B

Yvonne Edwards

Head of Key Stage 5
Acting Head of Complex Needs Designated Teacher for Looked After Children

Sue Bailey

Assistant Head of KS3
PSHE Lead

Laura Grimshaw

Assistant Head of KS4
11G

Rachel Bird

Assistant Head of Complex Needs and KS5
Class B

Claudine Beddows

Head of Foundation Learning

Laura Knights

Teacher
8O

Caroline Sheerin

Teacher
Class A

Helen Oliffe

Teacher
Science

Cathy Debar-Smith

Teacher
Art Lead

Tara Thompson

Teacher
Music Lead; 9G

Emma Ratcliffe

Teacher
English; 10A

Richard Hough

Teacher
Outdoor Education; English; PE; 7G

Miles Stubbs

Teacher
Head of Design and Technology; 16D

Jane Bradbury

Teacher
Maths Co-ordinator; 8G

Glenda Litherland

Teacher
ICT; 11O

Viv Barr

Teacher
9O

Sally Capewell

Teacher
9B

Philippa Gregory

HLTA
8B

Callum Huckfield

HLTA
Duke of Edinburgh Award Scheme; 16A

Su Latimer

HLTA
Forest School; Horticulture and Land Based Studies; 16A

Karen Hopley

HLTA
Lead on Retail Pathway; 16C

Rachel Mason

HLTA
Class C

Jo Farley

HLTA
11B

Kelly Abbots

HLTA
Class D

Irene Ward

HLTA KS3
Line Manager to Apprentice TAs and Volunteers

Sue Hewitt

HLTA KS4
Educational Visits and Work Experience

Sarah Dawes

HLTA KS5
Hospitality and Catering Lead; Health and Safety Officer; 16B

Gemma Rhodes

HLTA
Makaton Training

Jo Underwood

HLTA
Food Technology

Greg Debar-Smith

HLTA

Heather Ulanowski

Teaching Assistant
7B

Natasha Roberts

Teaching Assistant
9G

Jordanne Speck

Teaching Assistant
8B

Andrea Wood

Teaching Assistant
7B

Julie Smith

Teaching Assistant
10A; School Listener

Sharon Ridgeway

Teaching Assistant
11G

Hayley Deakin

Teaching Assistant
9O

Hayley Yates

Teaching Assistant
10A

Emily Roberts

Teaching Assistant
10B; School Listener

Jo Rainbow

Teaching Assistant
16D

Laura Carter

Teaching Assistant
16C

Tasmin Rumney

Teaching Assistant
16B

Helen Edwards

Teaching Assistant
Class B

Rachel Pickett

Teaching Assistant
Class B

Jane James

Teaching Assistant
Class A

Nova Solomona

Teaching Assistant
Class B

Charlene Bradbury

Teaching Assistant
Class B

Tracey Isaacs

Teaching Assistant
Class B / Medical Room

Ashleigh Hodgetts

Teaching Assistant
7B

Alyson Smith

Teaching Assistant
Class D

Edyta Muzyka

Teaching Assistant
16D

Lydia Bradley-Lowbridge

Teaching Assistant
8O

Shannon Jeffreys

Teaching Assistant
8G

Rebecca Collins

Teaching Assistant
11O

Caroline Webster

Cover Supervisor

Sarah Brammer

Apprentice Teaching Assistant

Daisie Coleman

Apprentice Teaching Assistant

Emilie Hill

Apprentice Teaching Assistant

Amy Redfern

Apprentice Teaching Assistant

Sophie Smith

Apprentice Teaching Assistant

Lucy Sheerin

Apprentice Teaching Assistant

Mollie Tooth

Apprentice Teaching Assistant

Peggy Haynes

Apprentice Teaching Assistant

Donna Weston

Lunchtime Supervisor

Rodney Parker

Finance Officer

Audrey Jones

Administration Assistant

Richard Lewis

Senior ICT Technician

Cathy Plover

PA to Headteacher/Clerk to Governors

Steve Howe

Care Taker

Mandy Stewart

Cleaning Superviser

Vicky Smith

Cleaner
Janitor

 

Adele Smith

Cleaner

Mandy Javens

Cleaner

Queen's Croft High School

Birmingham Road, Lichfield, Staffordshire WS13 6PJ

Call us on

01543 227245

Fax us on

01543 227253

Email us at

 office@queenscroft.staffs.sch.uk